Yoğurtlu Semizotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yoğurtlu Semizotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu semizotu salatası, yazın hem fit kalmak isteyen hem sağlıklı bir şekilde beslenmek isteyen bay ve bayanların vazgeçilmez tercihleri arasında yer almaya hazır bir besindir. Gerek hafif bir yiyecek olması gerekse içerisinde süt ürünlerinden yoğurdun bulunması bu salatanın yaza uygun bir salata olduğunun kanıtıdır. İçerisinde bulunan vitaminleri ve mineralleri göz önüne aldığımızda Ramazan ayında iftarlarımızın başköşesinde olan bir yiyecek olması muhtemel bir gıdadır. İçerisinde başta semiz otundan ötürü K vitamini barındırır. Süt ve süt ürünlerinden olan yoğurt ile bir araya geldiğinde kalsiyum içeriği yüksek bir salata oluşu göze çarpmaktadır. Ayrıca yapılışı da gerçekten kolaydır. Yani çok kısa bir süre içerisinde hazırlanabilmektedir.


Yoğurtlu Semizotu Salatası Malzemeleri

 • İhtiyaca göre değişebilen fakat 4 kişilik bir aile için 2 kâse semizotu
 • 2 diş sarımsak
 • 1 kâse yoğurt
 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • İhtiyaca göre pul biber
Malzemeleri bu kadar az bir salata türüdür.


Yoğurtlu Semizotu Salatası Nasıl Yapılır?


Semizotları güzel bir şekilde yıkanır. Suyunun süzülmesi sağlanır ve temizlenir. Sarımsaklar rendelenir ve rendelenen sarımsaklar, tuz zeytinyağı ve isteğe göre eklenen pul biber ile karıştırılır. Sonra hazırlanılan yoğurtlu karışım semizotunun üzerine dökerek güzelce karıştırılır. Servise hazır olan salatamız, servis edilirken ise üzerine pul biber dökülüp servis edilir.

Beslenme uzmanlarına göre yoğurtlu semizotu salatası sağlık açısından çok değerli ve hafif oldukları için diyetlerde mutlaka yer alması gereken bir salatadır. Yazın sıcağından kurtulmak isteyen bayanlar için de ağızda serin bir tat bırakmaktadır. İçerdiği vitaminler ve mineraller ile sağlığı korumaya da yardımcıdır. Başta kalp ve damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın önlenmesinde de kullanılabilmektedir. Yemeğin yanında da meze olarak özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinde kullanılan bir salata türüdür. Bu kadar az malzeme ile çok kısa bir sürede yapılmaktadır. En çok tercih edilmesinin nedeni de budur. Kilo vermek isteyen bayanlara salata tüketimi önerilmektedir. Yaz için tüketilmesi gereken yiyeceklerden bir tanesidir. Bazı tariflerde ise keten tohumu ve diğer bazı baharatlar da karışıma eklenebilmektedir. Ayrıca şunu belirtmek lazımdır ki semizotunun iyice temizlenmesi için hazırlanmadan önce sirkeli suda bekletmek gerekir. Daha sonra da suda yıkayıp kullanıma hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Yoğurtlu semizotu salatası, içerdiği protein ve karbonhidrattan ötürü doyurucu bir besin olma özelliği de taşımaktadır. Ayrıca kalori içeriği de çok düşüktür, Hafif bir besindir. 7'den 70'e herkese önerilmektedir. Kalp ve damar hastalığı gibi diyet gerektiren programlara eklenebilmekte, kilo verme konusunda da diyet yapanlara önerilmektedir.

Yoğurtlu Semizotu Salatası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ahtapot Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Roka Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Roka Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yaz Salataları Tarifi ve Malzemeleri

Yaz Salataları Tarifi ve Malzemeleri

Salata Diyeti Listesi

Salata Diyeti Listesi

Güncel

Narlı Salata Tarifi ve Malzemeleri

Narlı Salata Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yoğurtlu Közlenmiş Patlıcan Salatası Tarifi

Yoğurtlu Közlenmiş Patlıcan Salatası Tarifi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6