Amasra Salatası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Amasra Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Amasra salatası, ülkemizin Batı Karadeniz'de yer alan Bartın iline bağlı Amasra ilçemize ait olan yöresel lezzetlerden biridir. Bu şirin ilçemizin adıyla anılan salata, zengin malzemesiyle hem göze hem de mideye hitap etmektedir. Kış döneminde bu salatayı hazırlarken içine 27 farklı sebze türü konulmaktadır. Hem sağlıklı hem besleyici hem de zengin içerikli olan salatanın ünü ülkemizin dışına kadar taşmıştır. Her malzemesi özenle hazırlanan, salata tabağında belli bir düzen içinde yerleştirilen malzemeler gerçekten mükemmel bir görünüme sahip olur. Aslında bu lezzetli salatayı Amasra'da yemenizi tavsiye ediyoruz. Buna olanak bulamayanlar içinde, salatanın orijinal tarifini sizlerle paylaşmak istedik. Dilerseniz bu yöresel lezzeti birlikte hazırlayalım.

Amasra salatası için gerekli malzemeler
 • 1 adet orta boy domates
 • 1 adet orya boy salatalık
 • 1 adet küçük boy beyaz kuru soğan
 • 1 adet çarliston yeşil biber
 • 1 adet kök yeşil marul
 • 2 adet yeşil taze soğan
 • 250 gram reyhan, tere, maydanoz, kekik, nane, radika, mor marul, dere otu karışımı
 • 300 gram havuç, domates, beyaz lahana, karnabahar, kornişon, zerdali, biber turşusu
 • 1 adet küçük kırmızı biber
 • 50 gram kırmızı lahana
 • 1 adet turşuluk kırmızı pancar
 • 100 gram kırmızı turp, karpuz turp, Japon turpu karışımı
 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • 1 çay bardağı Ayçiçek yağı
 • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
 • Yarım çay bardağı limon suyu
 • 2 çay kaşığı tuz
Amasra salatası nasıl yapılır?

Salatamızın yapımı biraz zahmetli olsa da belirli sıraya uyduğumuz sürece zorluk çekmeyeceğiz. Malzemelerimizde gözünüzü korkutmasın. Sakin bir şekilde Amasra'da yapıldığı gibi salatamızı yapacağız. Önce yeşil marulları güzelce yıkayalım. Bunları salatayı hazırlayacağımız servis tabağının zeminine yerleştireceğiz. Bunun üzerine jülyen doğranmış beyaz soğanı, bunun üzerine ise vichy şeklinde doğranmış yani bıçak sırtı kadar kalın ve yuvarlak keserek doğradığımız domates, salatalığı yerleştireceğiz. Üzerine yeşil biberi ve yeşil soğanı yerleştireceğiz.

Şimdi mevsim yeşilliklerini güzelce ayıklayın ve yıkayın. Bunları zedelemeden harmanlayın ve sadece bıçakla 2-3 defa keserek salatanızın üzerine yerleştirin. Yeşillikler irice olacak. Bunun üzerine turşu karışımından yine fazla küçültmeden bıçakla keserek yerleştirin. Üzerine jülyen doğranmış olan kırmızı lahanayı yerleştirin. Salatanız güzel görünümüne kavuşmaya başlıyor. Sıra pancar turşusunu yarım ay keserek, servis tabağının çevresine sıralamaya geldi. Bu aşamayla salatayı süslemeye başlıyoruz. Yerleştirdiğiniz pancar turşusunun üzerine papatya şeklinde kestiğiniz Japon ve karpuz turpları yerleştirmeye başlayın. Bunların en üstüne yine papatya gibi kesilen kırmızı turpları yerleştirin.

Sıra servis tabağının çevresinde olan turpların ortalarına yuvarlak halka şeklinde kestiğiniz havuçları yerleştirmeye geldi. Bunu yapınca tabağın kenarındaki papatyalar hazırlanmış oldu. Kırmızı trupların boşluklarına ise yine vichy gibi kestiğiniz kırmızı biberleri yerleştirmeye başlayın. Salatanızın en üzerine ise havuçlarla hazırladığınız halkaları yerleştirmeye başlayın. Bunların ortalarına lale gibi kestiğiniz havuçları yerleştirin. Salatanız Amasra salatasına dönüştü. Şimdi salatanın sosunu hazırlamamız gerekiyor. Bir kâsenin içinde Ayçiçek yağını, sızma zeytinyağını, limon suyu, üzüm sirkesi ile tuzu iyice karıştırın. Sosu salatanızın üzerine gezdirin. Amasra salatasını hazırladınız, artık yemeye kıyabilirseniz yemek masasına alabilirsiniz. Sevdikleriniz salatanıza bayılacaktır. Bu kadar zahmet çektiğinize değecek bir salata hazırladınız.

Afiyet olsun.

Amasra Salatası Yorumları

soru

Parlak

13 Nisan 2024 Cumartesi

Amasra salatasının içerisinde bulunan maddeler nedeni ile ben bu salatayı bol bol tüketiyorum. Çok büyük faydaları oluyor. Özellikle de bağışıklık sistemi üzerinde çok önemli faydaları oluyor. Ama bu salataların malzemesi çok fazla. Bazı malzemeleri eklemesem herhangi bir sorun olur mu?

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Elbette, Amasra salatasının içerisindeki bazı malzemeleri çıkarmak salatanın lezzetini ve besin değerini etkileyebilir, ancak yine de sağlıklı bir seçenek olabilir. Örneğin, sevmediğiniz veya bulmakta zorlandığınız malzemeleri çıkarabilir ve sevdiğiniz veya kolay bulabileceğiniz alternatiflerle değiştirebilirsiniz. Bu şekilde hem damak tadınıza uygun hem de besleyici bir salata hazırlayabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi desteklemek için çeşitli sebzeleri tüketmeye devam etmeniz önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pop Salata Tarifi ve Malzemeleri

Pop Salata Tarifi ve Malzemeleri

Ezme Salata Tarifi ve Malzemeleri

Ezme Salata Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

3 Renkli Salata Tarifi ve Malzemeleri

3 Renkli Salata Tarifi ve Malzemeleri

Cevizli Salata Tarifi ve Malzemeleri

Cevizli Salata Tarifi ve Malzemeleri

Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Zeytin Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Zeytin Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Mor Salata Tarifi ve Malzemeleri

Mor Salata Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kırmızı Biber Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Biber Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Patates Salatası Nasıl Yapılır?